آشنایی با موشک ضدزره هات

 موشک هات

چکیده

هات یک سامانه موشکی هدایت شونده ی ضد تانک است که توسط یورومیسایل ، توسعه یافته است. موشک هات یکی از موفق ترین موشک های موجود در رده  خود است و توسط کشورهای گوناگونی به کار گرفته می شود. این موشک توانایی های بسیاری از خود نشان داده و کارکردش به همتای آمریکایی اش یعنی موشک تاو  بسیار شبیه است. این سامانه  موشکی روی پلتفرمهای مختلفی نصب می شود و نسخه ای از آن از روی بالگرد های جنگی نیز شلیک می شود.

موشک هات 2 در سال 1986 تولید شد. هات 2 سرجنگی بزرگی داشت. بیشینه برد آن 4 کیلومتر بود و سرعتی بالغ بر 900 کیلومتر بر ساعت داشت. نوترین نسخه موشک هات، هات 3 است که در سال 1997 به عنوان جنگ افزار موشکی اصلی بالگرد های فرانسوی و آلمانی برگزیده شد.

ویژگیها

HOT یک موشک ضد زره برد بلند هدایت شونده میباشد که قابلیت شلیک از روی وسایل نقلیه زرهی مثل انواع نفربرها و همچنین هلیکوپتر را داراست.
اولین واحدهای این موشک در سال 1974 وارد خدمت شده و بیش از 85000 تیر از این موشک توسط 19 کشور سفارش داده شده  که 820 واحد آتش بار بر روی خودرو های زرهی و 720 واحد روی هلیکوپتر ها نصب شده اند.
این موشک توسط شرکت   Euromissile (که تلفیقی از شرکت های Aerospatiale-Matra فرانسه و DaimlerChrysler Aerospace آلمان بود و هم اکنون یکی از زیر شاخه های  EADS به حساب می آید) برای استفاده در ارتش های آلمان و فرانسه طراحی و ساخته شد و در چندین درگیری شرکت داشت که از مهمترین آنها می توان به جنگ ایران و  عراق، عملیات توفان صحرا و نبرد داخلی لبنان اشاره کرد.

 


این موشک از درون یک لوله پرتابه شلیک میشود و به روش سیمی هدایت و به وسیله اپراتور کنترل می شود.
مدل HOT 3 دارای سیستم های مدرنتری است به گونه ای که در مقابل اخلالگر های  فروسرخ مقاوم بوده و به موازات سیستم فروسرخ از سیستم گرمایاب هم استفاده می کند.
این نمونه که دارای سرجنگی با وزن 6.5 کیلوگرم می باشد می تواند در مقابل انواع زره ها از جمله زره های واکنش دهنده به کار برده شود و قدرت نفوذ آن چیزی معادل 1300 م م گزارش شده است.
سیستم مقابله این موشک با زره واکنش دهنده از این قرار است که هنگامی که موشک به فاصله معینی از هدف رسید سرجنگی کوچکی که در پیشانی موشک قرار دارد به بیرون پرتاب شده و زره واکنش دهنده را از بین می برد. سپس سرجنگی اصلی از راه رسیده و زره را می شکافد و هدف را کاملا متلاشی می کند.

 HOT 3 به یک فیوز مجاورتی لیزری مجهز شده که قابلیت درگیری با سه هدف در دقیقه را به این سیستم می دهد. این موشک در فاصله 75 متری از محل شلیک مسلح شده و برد نهایی آن حدود 4 کیلومتر و  مدت پرواز آن در حدود 17.3 ثانیه میباشد؛ همچنین این موشک به طور خودکار 0.5 متر بالای سطح افق شلیک کننده حرکت می کند تا از برخورد با موانع احتمالی اجتناب کند.

سیستم مدول ضد تانک هات

این سیستم که در سال 1997 طراحی شده است در حقیقت یک سیستم چند منظوره می باشد که قابلیت نظارت و شناسایی آن به همان خوبی شلیک آن است. این سیستم که در اختصار ATM نام دارد شامل سه قسمت سنسور های مدرن، سیستم کنترل داخلی و برجک مسلح به موشک هات یا مسلسل می باشد.
سنسور ها که شامل دوربین فرو سرخ، دوربین تلویزیونی و فاصله یاب لیزری هستند با دکل یکپارچه شده اند و هنگامی که برای ایفای نقش شناسایی به آنها نیازی نیست می توان این دکل را به صورت خودکار مثل پریسکوپ زیر دریاییها جمع کرد.
برد شناسایی این سیستم به 7 کیلومتر می رسد و توان هدفگیری از این فاصله را نیز دارد و برجک این سیستم توان حمل 2 یا 4 جایگاه پرتاب موشک یا توپ 20 م م یا مسلسل کالیبر 12.7 را دارد.

 


اولین آزمایشها بر روی این سیستم در جولای سال 1999 آغاز شد و در این آزمایشها این سیستم موفق شد تا با کمک سیستم تلویزیونی و هدایت فروسرخ خود  اهدافی  نظیر تانک، هلیکوپتر شبیه سازی شده و سنگر دشمن فرضی را مورد هدف قرار دهد.

سیستم برجک خودرو زرهی مجهز به هات

برجک  HOT UTM 800 روی خودروهایی نظیر Panhard VCR و  GIAT VAB نصب شده و دارای 4 جایگاه شلیک موشک می باشد، همچنین این سیستم از سایت هدف گیری گرمایی Castor استفاده می کند. از جمله مشتریان این سیستم میتوان به کشورهای قطر و عراق اشاره کرد.

برجک  HOT Mephisto که توسط ارتش فرانسه مورد استفاده قرار میگیرد روی نفربر های زرهی VAB نصب شده و دارای 4 مقر شلیک به انضمام 8 تیر موشک ذخیره می باشد. این سیستم از سایت گرمایاب Thales Mephira استفاده می کند.

برجک  HOT Lancelot  روی خودرو های زرهی جگوار و پیرانا و AMX 10 ارتش عربستان نصب شده است.

هات  هوا پرتاب

با تحویل اولین نمونه های هات 3 به ارتشهای آلمان و فرانسه این موشکها بر روی هلیکوپترهای تایگر این کشورها برای انجام ماموریتهای ضد تانک نصب شدند. اولین تمرینات با این موشک که شامل حمله به اهداف ثابت و متحرک در فاصله بین 600 متر تا 4 کیلومتر با سرعت 150 کیلومتر بر ساعت بود در سال 2003 اغاز شد. اما از آنجا که موشکهای ضد زره ای که روی هلیکوپتر های میل 24 ارتش عراق نصب بودند بسیار نا کارآمد و ضعیف بودند عراقی ها تصمیم گرفتند که از این موشک بر روی هلیکوپتر های غزال استفاده کنند و هلیکوپترهای میل 24 پشتیبانی از غزالها را بر عهده بگیرند.

 

مشخصات فنی سامانه هات

نوع: موشک ضد تانک
ساخت: شرکت euromissle (محصول مشترک آلمان و فرانسه)
طول: 1.5 متر
قطر: 15 سانتی متر
وزن: 24.5 کیلوگرم
سرجنگی: انفجاری شدید
موتور: راکتی دو مرحله ای سوخت جامد
عرض بالها: 31 سانتی متر
برد عملیاتی: از 75 تا 4000 متر
سرعت: 864 کیلومتر بر ساعت
کاربران:
آنگولا،اتریش،کامرون،چین،اکوادور،مصر،فرانسه،عراق،آلمان،کویت،لبنان،مراکش،قطر،عربستان،اسپانیا،سوریه و امارات

_______________________________________________________________

منابع:

military.ir

iran-airforce.blogfa.com

/ 9 نظر / 10 بازدید
مهدی

سلام. خدا قوت. فکر میکنم موشک تاو به مراتب کارآمدتر و بهتر از این موشک باشه.درست میگم؟؟ در ضمن زره واکنش گرا چیست؟؟

اسکندر

[گل]

امين

سلام…! ممنون اقا كاوه…مثل هميشه عالي??

امين

سلامي دوباره…! باز هم بابت مطلب خوبتون ممنون… ميشه يه توضيح در مورد زره واكنش دهنده كه تو متن بهش كرديد بديد؟!

اوستن

سلام . میخواستم بدونم که ایران علاوه بر تاو و مالیوتکا موشک دیگه ای داره که علیه ادوات زرهی کاربرد داشته باشه و ضمنن قابل شلک از هواگردها هم باشه ؟ سپاسگزارم

امیر

درود ۸۲ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۴ آگوست سال ۱۹۳۲ (دوم شهریور)خانم املیا ماری ارهارت خلبان آمریکایی توانست با عبور از اقیانوس اطلس اولین خلبان زنی باشد که عرض اقیانوس اطلس را به تنهایی با هواپیما طی کند.

احسان

با سلام و خسته نباشید در فیلمی دیدم موشک تاو2B خودش رو به موازات افق به بالای هدف رسوند و ناگهان ضربه را با زاویه 90 درجه به برجک زد این جوری خیلی جالبتره

اوستن

مرسی