سرهنگ کهتری، ناجی آبادان

 ______________________________________________________________________

>> تذکر مهم: هرگونه برداشت از مطالب وبلاگ هوانورد، مشروط به درج نام و لینک هوانورد (newcoy.persianblog.ir) می باشد. بازنشر بدون رعایت این موارد شرعاً و اخلاقاً مجاز نمی باشد.

______________________________________________________________________

 

مقدمه

امیر سرتیپ جانباز منوچهر کهتری، قهرمانی است که مردم قدرشناس آبادان به او لقب زیبای ناجی آبادان را دادند؛ عنوانی که به راستی برازنده اوست. حتی بعضی از آبادانیها فرزندانشان را به پاس قدرشناسی، کهتر نامیدند تا همیشه یاد و نامش در آبادان و در صفحات تاریخ ایران زمین زنده بماند.
دریغ که سرتیپ کهتری، دلاوری که با حضور در خط مقدم نبرد و فرماندهی نیروهای از جان گذشته گردان 153 لشکر 77 خراسان، نقشی بی بدیل در خلق حماسه کوی ذوالفقاری و جلوگیری از سقوط آبادان به دست دشمن بعثی و شکست حصر آبادان داشت، آن گونه که شایسته است به مردم این مرز و بوم معرفی نشده است.
رهبر انقلاب در تقریری بر کتابی با عنوان «تجاوز که آغاز شد» چاپ بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس نیروی زمینی سپاه پاسداران نوشته اند: «در این ماجرای مهم و تعیین‌کننده، یک گردان از ارتش نیز نقش بسیار اساسی داشت و فرمانده آن به نام سرهنگ کهتری همان روزها به خاطر مقاومت شجاعانه و فداکارانه‌اش خیلی معروف شد. کاش از اینها هم در این نوشته یادی شده بود.»
متن پیش رو، برگرفته از چاپ دوم کتاب «امیر آبادان» نوشته آقای علی اعوانی است که توسط نشر آجا منتشر شده است و هم اکنون پس از تلخیص و تایپ مجدد توسط وبلاگ «هوانورد»، بازنشر می گردد. امیدوارم که این پست بتواند بازگو کننده گوشه کوچکی از تلاشها و خدمات یکی از قهرمانان ملی ایران زمین باشد.

عشق به نظامی گری از دوران کودکی

منوچهر کهتری در 14 بهمن ماه 1314 در روستای زرنه از توابع شهرستان سومار استان کرمانشاه پا به عرصه وجود نهاد. پدرش حاج غلامعلی که ریشه در عشایر غیور غرب کشور داشت نسبش به قبیله کلهر می رسید و شغلش عطاری بود. با تولد فرزندان دیگر و زیاد شدن عائله، تامین معاش در زرنه برای حاجی مشکل شد و با مهاجرین به کرمانشاه رفت تا شاید بتواند سروسامانی به زندگی اش بدهد. بدین ترتیب منوچهر نیز که پنج سال بیشتر نداشت، همراه خانواده عازم کرمانشاه شد.
کم کم منوچهر با قد و قامت رسا در بین همسالان و هم بازیهایش خودی نشان می داد و پدر را برای آماده کرده مقدمات تحصیل به فکر وا می داشت. منوچهر در کرمانشاه به دبستان رفت و مدرک ششم ابتدایی را گرفت. تابستان آن سال تصمیم گرفت در کنار حاجی باشد و بار سنگین تامین معاش را کمی سبک کند. عصرها که مغازه پدرش خلوت بود، روی پله می نشست و نظامیهای لشکر 7 (که بعدها به لشکر 81 زرهی کرمانشاه تغییر نام یافت) را که ا ز پادگان بیرون می آمدند و بعضیهاشان از جلوی مغازه می گذشتند، تماشا می کرد. گاهی چنان غرق زرق و برق لباسها و راه رفتن آنها می شد که در آسمان رویاهایش خودش را نظامی می دید.
گاهی برای محک زدن حاجی سر حرف را باز می کرد و از او می خواست که اجازه دهد با مدرک ششم ابتدایی به ارتش بپیوندد و تحصیلاتش را هم در ضمن خدمت ادامه دهد. پدرش اما موافقت نکرد. حاجی می دانست که پسرش با سواد بالاتر در ارتش می تواند جایگاه بهتری برای خودش دست و پا کند. این بود که اصرار داشت منوچهر درس بخواند و بعد به ارتش برود.
منوچهر سر تسلیم در مقابل حاجی فرود آورد و در دبیرستان رازی کرمانشاه ثبت نام کرد. مدرک دوره اول متوسطه را که در سال 1329 گرفت، توانست موافقت پدر را هم برای ثبت نام در دبیرستان نظام جلب کند. می خواست هر چه زودتر به آرزویش که پوشیدن لباس ارتش بود، دست یابد.
منوچهر در آزمون ورودی دبیرستان نظام شرکت کرد و پذیرفته شد. در روز موعود که برای اعزام به تهران و حضور در دبیرستان نظام به ستاد لشکر رفت، در عین ناباوری دید که نامش را از فهرست پذیرفته شدگان حذف و فرد دیگری را جایگزین او کرده اند و اصرار و پیگیریهای بعدی هم حاصلی در بر نداشت. پاهایش یارای بازگشتن نداشت. با چشمهای گریان و حوصله ای تنگ به خانه برگشت. منوچهر مدتی گوشه گیر و افسرده شد. با رسیدن فصل پاییز با تشویق پدر و مادر دوره دوم دبیرستان را آغاز کرد.
نام کرمانشاه با نام زورخانه و کشتی پهلوانی عجین شده است. منوچهر هم در پرداختن به ورزش از همان دوران دبیرستان پیشتاز و پیشگام بود. کهتری نوجوان عصرها که از مدرسه باز می گشت، ساعتی را به ورزش بدنسازی مشغول می شد. هفته ای سه روز هم به باشگاه کشتی می رفت. حتی به عنوان نماینده دبیرستان رازی به مسابقات کشتی آزاد استان راه یافت و مقام سوم استان را کسب کرد. بدن ورزیده او بعدها باعث شد که در دانشکده افسری و در میان سایر همدوره ایهایش یک سر و گردن بالاتر بایستد و در رسته های مختلف رزمی و زرهی خودی نشان دهد.
کهتری با رویای پوشیدن لباس نظامی، در خرداد سال 1332 مدرک پایان دوره متوسطه را کسب کرد. اندکی پس از اخذ مدرک دیپلم، برای ثبت نام در دانشکده افسری به همراه چند از دوستانش راهی تهران شد. پس از انجام مقدمات پذیرش در دانشکده افسری و انجام معاینات پزشکی و سایر مقدمات استخدام، در اولین روز مهرماه 1332 رویاهای زیبای منوچهر جامه حقیقت پوشید و او لباس دانشجویی دانشکده افسری را بر تن کرد.
از همان روزهای اول، در دانشکده با قوانین سخت آموزشی و تربیتی نظامی مواجه شد. برخوردهای خشن و باصلابت مربیان آموزشی به تازه واردین می فهماند که ارتش جای مردان سختکوش و صبور است.
پس از سه سال، سرانجام دوران فراگیری آموزشهای نظامی به پایان رسید و در یک مراسم سالیانه، دانشجویان به درجه ستوان دومی نائل شدند و پس از پایان مراسم، قرعه کشی برای تعیین یکان محل خدمتی انجام شد. دانشجویانی که دارای رتبه های آموزشی بالایی بودند، با انتخاب خود و مابقی با قرعه از یکان محل خدمت خود آگاه شدند. ستوان دوم کهتری به دلیل کسب رتبه برتر در دانشکده، جزء گروه اول بود و زادگاهش، کرمانشاه را به عنوان محل خدمت خود انتخاب کرد.


اولین تجربه جنگی

پس از معرفی خود به ستاد لشکر 7، کارگزینی لشکر او را به گردان 2 که یکی از گردانهای مرزی وابسته به لشکر بود، معرفی کرد و در آنجا فرماندهی دسته ادوات گروهان 3 را به او واگذار کردند.
اواسط سال 1336 حدود یک سال از حضور کهتری در لشکر 7 می گذشت. گروهانی را که به او سپرده بودند، با انواع آموزشها و ایجاد ارتباط صمیمی با سربازان تحت امرش برای انجام عملیات مختلف آماده کرده بود.
آن روزها تعدادی از شورشیان داخلی و اشرار تحت حمایت حکومت عراق، شرارتهایی را در مناطق مرزی ایران انجام می دادند. ستاد لشکر فرمانی صادر کرده بود که ستوان کهتری با افراد تحت امرش به مدخل ورودی پاوه اعزام شود. منطقه پاوه اولین عرصه ای بود که ستوان کهتری می توانست شایستگیهای خود را به اثبات برساند. گروهان پس از استقرار در ارتفاعات ورودی پاوه با تدبیر ستوان جوان در آمادگی کامل به سر می برد تا اینکه شبی مورد شبیخون اشرار قرار گرفتند و به شدت با آنان درگیر شدند. صدای تیراندازی هر لحظه بیشتر می شد. جاگیری مناسب و پیشبینیهای لازم قبلی باعث شد که به کسی آسیب نرسد. یکی از اشرار به نزدیکی کهتری رسیده بود که ستوان تنها نارنجکی که برایش مانده بود، را به سوی او قل داد. نارنجک در دو سه متری او منفجر و جنازه اش به انتهای دره پرتاب شد. دو سه ماه دیگری که در منطقه بود، دیگر دشمن جرات آمدن به آنجا را پیدا نکرد. این اولیه تجربه او در مبارزه رودرو با دشمن مسلح بود که به ناکامی دشمن انجامید.
کهتری پس از دو سال خدمت در لشکر 7 و فرماندهی یکی از گروهانهای هنگ مرزی، به درجه ستوان یکمی نایل شد. در همین زمان بود که اعلام شد یکان هوابرد از میان افسران جوان و ورزیده، تعدادی را برای پذیرش، دعوت به آزمون ورودی کرده است. می دانست که ورود به هوابرد یعنی تحمل سختیهای فراوان و تمرینهای بسیار دشوار نظامی؛ اما این ورود می توانست تجربیات و آموزشهای نظامی او را در راه رسیدن به آرمانهایش افزایش دهد. از این رو در آزمون ورودی هوابرد شرکت کرد و با نمره خوبی پذیرفته شد.
سال 1338 تمرینان سخت هوابرد را در تیپ هوابرد تهران آغاز کرد و با یکصد و پنجاه پرش با چتر از هواپیما همراه با پنجاه کیلوگرم بار، تجربیات مفیدی اندوخت. در یکی از همین پرشها چترش درست باز نشد و پس از برخورد با زمین دستش از مچ شکست. امروز او دارای سه ستاره پرارزش پرش با چتر است.
کهتری پس از پنج سال حضور در تهران و انجام تمرینان منظم و دشوار تصمیم گرفت به یکی از لشکرهای مستقر در استانهای مرزی منتقل شود، از این رو از هوابرد جدا شد و به لشکر 92 زرهی خوزستان پیوست.

دومین تجربه جنگی

پس از پیوستن به لشکر 92 زرهی، فرماندهی گردان 119 پیاده مکانیزه به کهتری محول شد. به سروان کهتری و گردان تحت امرش ماموریت داده شد که از مرزهای کشور در منطقه مهران محافظت کند. بعداً قرار شد گردان 119 با گردان 100 لشکر 7 که حالا به لشکر 81 زرهی کرمانشاه تغییر نام داده بود، جابه جا شود. از قصر شیرین تا ارتفاعات بازرگان، منطقه ای بود که حفاظت از آن را به گردان 119 محول کرده بودند. در آن زمان ارتش عراق در منطقه تحرکاتی را انجام می داد و در یکی از همان روزها دشمن در یک تک حساب شده، ارتفاعات بازرگان را تصرف کرد و مشغول ایجاد استحکامات شد.
از سوی مرکز امریه ای به لشکر 81 زرهی ابلاغ و مقرر شد نسبت به تنبیه عراقیها طرحی بیندیشند. فرمانده لشکر، سروان کهتری را خواست و فرمان مرکز را به او ابلاغ کرد.
سروان بدون فوت وقت راهی منطقه شد و با کمک افراد تحت امرش اقدام به شناسایی موقعیت دشمن و راههای نفوذ و ضربه زدن به او کرد. پس از آماده شدن طرح حمله، گردان 119 ساعت 4 صبح روز بعد اقدام به تک علیه مواضع دشمن کرد. سروان کهتری خود در یک نفربر پیشاپیش نفرات حرکت می کرد و سرانجام قبل از بیدار شدن دشمن به بالای ارتفاعات بازرگان رسیدند. در این تک حساب شده و سریع، دشمن غافلگیر و با به جا گذاشتن تعدای کشته و 24 اسیر مجبور به تخلیه ارتفاعات بازرگان شد. تنها تلفات گردان شهادت یک نفر سرباز بود. خبر پیروزی گردان 119 مثل برق در لشکر و ستاد فرماندهی ارتش پیچید و از سوی مرکز یک سال ارشدیت برای سروان کهتری و ششصد توام پاداش نقد برای هر یک از افرادش تعیین وابلاغ شد.
پس از بازگشت از ماموریت، بنا به پیشنهاد خانواده با دختر دایی اش پیمان ازدواج بست و چندی بعد صاحب یک فرزند دختر شد.
کهتری سال 1350 برای گذراندن دوره عالی رسته ای و آموختن امور ستادی و تخصصی عازم مرکز شد. پس از طی این دوره با کسب نمره خوب، در طرح تقسیم نیروهای آموزش دیده، با توجه به علاقه به حضور در کنار بارگاه امام رضا، لشکر 77 خراسان را برگزید. در ابتدا گردان 148 و سپس گردان آموزشی مستقر در تربت جام به عنوان محل خدمتش تعیین شد. بعد از مدتی به عنوان رئیس رکن 3 و معاون گردان سوار زرهی منصوب شد. سپس در سال 1356 به تیپ 2 قوچان منتقل شد و با خانواده اش به قوچان عزیمت کرد.

قوچان و شیرمردان دلاور گردان 153

سرگرد جوان به عنوان معاون فرمانده گردان 153 پیاده به قوچان رفت و چند ماه بعد فرماندهی گردان به او سپرده شد. با اوج گرفتن انقلاب اسلامی، بعضی از واحهای ارتش به دستور شاه در مقابل مردم صف آرایی می کردند. سرگرد کهتری در دل مایل نبود گردانش در موقعیتی قرار بگیرد که مجبور به مقابله با مردم شود. روزی به زیارت امام رضا رفت و درددلش را گفت. خواست که همان نظامی قهرمان و دوستدار وطن بماند. چندی بعد دستور رسید که گردانش را آماده حرکت به سوی پادگان امامقلی کند. خبر اعزام به امامقلی کامش را شیرین کرد و برخاست و از همانجا به نشانه سپاس، سلامی به امام هشتم کرد. در آنجا سرگرد به تعدادی از سربازانش دستور داد که برای جلوگیری از سوء استفاده فرصت طلبان، تانکرهای سوخت را تا رسیدن به شهرها حفاظت کنند و خودش هر جا که بود، پای تانکرهای سوخت می ایستاد تا با نظارت ارتشیها مساوی بین مردم توزیع شود.


گردان 153 و پیروزی انقلاب

محبتی که سرگرد به مردم منطقه کرده بود، باعث شد که پادگان امامقلی از غارت در امان بماند، اما بعضی از فرصت طلبان از آشفتگی آن روزها سوء استفاده کرده و به ایجاد بی نظمی و شورش در پادگان مشغول شدند که با درایت سرگرد، نقشه های آنها ناکام ماند. اوضاع کمی آرام شده بود که دستور آمد گردان 153 از پادگان امامقلی به محل استقرارش در قوچان برگردد.
گردان 153 در درگیریهای شمال غرب کشور
پس از بازگشت به قوچان، گردان 153 برنامه های آموزش نظامی اش را زیر نظر فرمانده گردان با جدیت آغاز کرد و  برنامه های منظم تکهای شبانه، رزمایش، دفاع شخصی و آمادگی رزمی با دقت اجرا می شد.
چند روزی بیشتر از ابلاغ درجه سرهنگ دومی کهتری نمی گذشت که از سوی فرماندهی لشکر احضار و مامور شد به همراه گردانش برای مقابله با ضدانقلاب عازم مهاباد شود. در همین گیرودار خبر رسید که پدرش، در یک تصادف فوت کرده است. به معاون گردان که آنجا بود گفت: دلم نمی خواهد افراد من بدانند پدرم فوت کرده است. ممکن است این خبر باعث تضعیف روحیه آنها شود. می رویم به مهاباد و وقتی برگشتیم در قوچان ختمی برایش می گیرم.
اولین روزهای تیرماه بود که وارد پادگان مهاباد شدند. اوضاع شهر غیرعادی و آشفته بود. سرهنگ همان روزهای اول با مردم طرح دوستی ریخت و به کمک هم توانستند آرامش را به شهر برگردانند. گردان، شش ماه در مهاباد مستقر بود و در اواخر آبان ماه، سرهنگ در میان بدرقه به یاد ماندنی مردم مهاباد، گردان 153 را برای انجام ماموریتهای مهم دیگر به سوی قوچان حرکت داد.


گردان 153 و آغاز جنگ تحمیلی

با رسیدن خبر تهاجم همه جانبه عراق در سی و یکم شهریور، فرمانده تیپ اعلام کرد که از ستاد لشکر دستور آمده که یکی از گردانهای آماده برای پشتیبانی لشکر 92 زرهی به خوزستان برود. از آنجا که گردان 153 از لحاظ تجهیزات و نیروی آموزش دیده امتحانش را بارها پس داده و نسبت به سایر گردانها آماده تر است، این ماموریت خطیر بهانی گردان محول شد.
با فرمان عمومی ارتش، سربازان ترخیص شده سال 1356 هم به خدمت فرا خوانده شدند. خبر بازگشت پیروزمندانه گردان 153 از ماموریت مهاباد بدون اینکه حتی یک سرباز زخمی هم داشته باشد، باعث شده بود که سربازهای احتیاطی که به تیپ قوچان آمده بودند، از فرماندهی گردان 153 بخواهند که برای آنها هم جایی در گردان پیش بینی کند.
سرهنگ کهتری، بر اساس برگ ماموریتی که روز اول مهر با امضای امیر سرلشکر فلاحی به او ابلاغ شده بود، برای دفاع از خرمشهر به همراه نیروهای تعیین شده حرکت کرد. تمام نیروهای گردان پیاده 153 به همراه آتشبار 105 و یک گروهان تانک روز سوم مهر به فرماندهی سرهنگ کهتری با بدرقه گرم مردم قوچان عازم ماموریت شدند. پس از زیارت امام رضا، نیروها با قطار به سوی اهواز حرکت کردند. پس از رسیدن به ایستگاه راه آهن اهواز، طی امریه ای از سوی بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا، ماموریت اعزام آنها به خرمشهر لغو شد واز آنان خواستند که به طور موقت در فولی آباد اهواز مستقر شوند.
با آگاهی دشمن از استقرار گردان 153 و همراهانشان در فولی آباد، هواپیماهای دشمن با چند راکت به آنها هجوم آورند و در بیست و چند روز بعد که آنجا مستقر بودند، هر روز یکی دو بار مزاحمتهایی را برایشان ایجاد کردند. نیروهای آماده رزم اعزامی از قوچان بدون هیچ برنامه ای در فولی آباد سرگردان و یا شاید بشود گفت زندانی بودند.


رهایی از مخمصه فولی آباد

با گذشت بیش از بیست روز از سرگردانی در فولی آباد، پس از کسب تکلیف از شهید بهشتی و آیت الله خامنه ای و با هماهنگی قرارگاه اروند مقدمات انتقال نیروهای تحت امر سرهنگ کهتری به آبادان فراهم شد. قرار شد نیروها با خودرو از طریق جاده، تجهیزات با لنج از خورموسی و مهمات با بالگردهای اعزامی منتقل شوند. ساعت دوازده شب کار انتقال و استقرار گردان 153، آتشبار 105 و گروهان تانک در مکانهای از پیش تعیین شده پایان یافت. روز بعد هم سرلشکر فلاحی حکم فرماندهی قرارگاه آبادان و خرمشهر را به نام سرهنگ منوچهر کهتری نوشت.

 

 استقرار در آبادان

روز دوم آبان 1359 سرهنگ کهتری نیروهایش را بعد از یک ماه سرگردانی، در چند مدرسه در آبادان مستقر کرد. از همان روز اول گروههای شناسایی مشخص شدند و قرار شد که موقعیت و امکانات دشمن را در اولین فرصت بررسی وبرای تنبیه آن تدبیری بیندیشند.
گروه اول که شب به شناسایی رفتند، هنگام بازگشت خبرهای ناخوشایندی را با خود آوردند، خبر از خیز دشمن برای شکستن مقاومت خرمشهر و تصرف آن شهر. سرهنگ با فرماندهان همراهش جلسه ای را تدارک دید. دسته جمعی به این نتیجه رسیدند که کاری برای دفاع از خرمشهر انجام دهند. هنوز جلسه آنها به پایان نرسیده بود که خبر تلخ سقوط خرمشهر بین نیروها پیچید واشکهای آنان را بر گونه هایشان سرازیر کرد. روز چهارم آبان 1359 از غمبارترین روزهای زندگی سرهنگ به شمار می رود.
- اگر گذاشته بودند به مسیرمان ادامه دهیم و زودتر در خرمشهر مستقر شویم، دشمن نمی توانست به حریم آن شهر وارد شود.
با سقوط خرمشهر، مردم آبادان که غافلگیر شده بودند، با وحشت و هراس با هر وسیله ای که داشتند، تلاش می کردند از آبادان خارج شوند.
روز سوم استقرار گردان بود که از سرهنگ خواستند که با یک گروهان، خطوط مقدم جبهه را شناسایی کند. گروهان سوم به همراه سرهنگ، مامور انجام شناسایی شدند. چند دستگاه اتوبوس به منطقه آمد و همه سوار شده و حرکت کردند. هیچ کس منطقه را به خوبی نمی شناخت. از یک راهنما که توسط قرارگاه معرفی شده بود، خواستند آنها را به خط مقدم نبرد راهنمایی کند. در بین راه سرهنگ به آن راهنما مشکوک شد و اتوبوسها را برگرداند. بعدها معلوم شد که راهنما از عناصر نفوذی منافقین بوده و تصمیم داشته گروهان شناسایی را تحویل نیروهای دشمن دهد. عناصر نفوذی و مزدور به اشکال مختلف از قبیل خبرچینی، ایجاد شایعه و جنگ روانی و استراق سمع به دشمن یاری می رساندند.


ورود دشمن به ذوالفقاریه

روز نهم آبان ساعت نه صبح، وانت باری به رانندگی یک غیرنظامی با عجله و هراس وارد محوطه گروهان شد. او دریاقلی سورانی، اوراق فروشی در ذوالفقاریه آبادان بود و به سرهنگ اطلاع داد که نیروهای عراقی از پلی که روی رودخانه بهمن شیر زده اند، وارد ذوالفقاریه شده اند. سرهنگ ضمن اعلام خبر تجاوز دشمن و هماهنگی با قرارگاه اروند، درخواست تعدادی اتوبوس یا وسیله نقلیه دیگر کرد تا بتواند نیروهایش را به خط مقدم ببرد.

 


تندیس شهید دریاقلی سورانی در یکی از میادین شهر آبادان

با اتوبوسهایی که تدارک دیده شد، سرهنگ نیروهایش را تا خسروآباد رساند و در آنجا آنها را پیاده و به ستون و با آرایش جنگی به سمت رودخانه بهمن شیر که نقطه ورود دشمن بود، حرکت داد. دشمن با همکاری منافقین از رودخانه بهمن شیر گذشته و وارد ذوالفقاریه شده بود. صدای تیراندازی و انفجار گلوله های خمپاره و توپ اوضاع شهر را به هم ریخته بود. سرهنگ با همراهی گروهی از تکاوران نیروی دریایی و نیروهای مردمی با نیروهای عراقی که به منطقه ذوالفقاریه نفوذ کرده بودند، درگیر شدند.

 


واحد تفنگداران دریایی دوشادوش پرسنل گردان 153 در آبادان جنگیدند

سرهنگ با شور و هیجان و با لحنی حماسی حرف می زد و نیروهایش را به در هم شکستن دشمن فرا می خواند. در حال پیشروی ناگهان ترکش خمپاره ای به قمقمه آبش اصابت کرد و بعد از شکافتن آن بر کمرش نشست و ترکش دیگری بر بازویش. فوران خون و سوزش حرارت ترکشها که رگ و پی اش را می سوزاند، مانع حرکت به سوی دشمن نمی شد. دو بی سیم چی اش در کنارش به شهادت رسیدند. دو نفر از نیروهای مردمی با دیدن این صحنه به کمکش آمدند. از دیدن زخمهایش به شدت گریه کردند. بی سیم به زمین افتاده را به دوش کشیدند و همراه او به پیش رفتند. سرهنگ با چشمانی تر نگاهی به پیکر سربازان شهید همراهش کرد.
- تقاص خون شما را از متجاوزین خواهیم گرفت.
از آن سوی بی سیم کسی فریاد می زد: جناب سرهنگ! فرمانده گروهان یکم مجروح شده است.
- او را به عقب تخلیه کنید و فرمانده دسته خمپاره انداز مسولیت او را به عهده بگیرد و پیش برود.
چند نفر از مردم آبادان و نیروهای مردمی که همراه گردان به سوی دشمن می رفتند، با دیدن لباسهای خونین سرهنگ، از او خواستند که برای مداوا به عقب برگردد. وقتی امتناع او را از عقب رفتن دیدند، با اصرار زخمهایش را سرپایی بستند و همراهش شدند.
خورشید پشت نخلهای پیش روی گردان آهسته آهسته پنهان می شد. سرهنگ با هوشیاری فرمان ورود به نخلستان را داد. چند صد متری پیش نرفته بودند که صدای فریاد یک افسر عراقی توجه اش را به خود جلب کرد که عراقیها را به مقاومت فرا می خواند. سرهنگ دست به اسلحه برد، اما شلیک نکرد و از بالای بلندی جستی زد و با افسر عراقی گلاویز شد. افسر عراقی درشت هیکل بود و دستانی قوی داشت. در یک حرکت سرهنگ را به کناری انداخت و پنجه های دستش را روی گلوی او گذاشته و با تمام توان فشار داد. راه نفس سرهنگ بند آمده بود. با دستهایش تلاش می کرد از زیر هیکل دشمن نجات یابد. سرانجام بی رمق روی زمین افتاد. ناگهان حس کرد که راه نفسش باز شد. تمام نیرویش را یک جا جمع کرد و با یک حرکت، هیکل سنگین او را به کناری انداخت. چشمها را که باز کرد، دید یکی از سربازانش با یک سرنیزه که بر سر تفنگ او بود، بهت زده او را نگاه می کند. نگاهی به افسر عراقی انداخت که پهلویش شکافته بود و خون از آن فوران می کرد.
نیروها با هدایت سرهنگ که حالا درد زخمهایش او را بیشتر آزار می داد، خیز به خیز به سوی دشمن می رفتند. از مشکلات اساسی سرهنگ در پیشروی، خودفروختگان منافق بودند که با خبرچینی و شرکت در جنگ به یاری دشمن رفته بودند.
در این گیرودار خبر رسید که گروهان سه در نزدیکی قبرستان ذوالفقاریه در محاصره افتاده و فرمانده آن کمک می خواهد. از سوی دیگر فرمانده گروهان دوم فریاد می زد که مهمات تمام کرده وبه مشکل برخورده است.
سرهنگ بلافاصله دستور داد تفنگ 106 میلی متری را از روی جیپ باز کردند و مهمات مورد نیاز آنها را با همان جیپ فرستادند. از آنها خواست گروهان سوم را هم پشتیبانی کنند. نیروهای باقی مانده را به حاشیه رودخانه بهمن شیر آورد. در حالی که یک خط پدافندی را سازماندهی می کرد، از آنها خواست که در پشت خاکریزی که جزر و مد رودخانه ساخته بود، پناه بگیرند. گروهان دوم و سوم هم به آنها ملحق شدند.

ماموریت گردان با سرافرازی به پایان رسیده بود و نیروهای دشمن با تحمل تلفات سنگین و به جای گذاشتن ادوات و تجهیزات از پلی که آمده بودند، به آن سوی بهمن شیر گریخته بودند.
یک افسر عراقی که به اسارت در آمده بود، می گفت: «صدام دیروز در مراسم بازدید از لشکر ما، دستور داد که به سوی آبادان بروید. خواربار نبرید. سوخت زیاد با خود حمل نکنید. همه چیز در آبادان برای شما مهیاست. فردا در میدان شهر از شما سان خواهم دید. خبرچینهای ما گفته بودند که هیچ نیروی نظامی از ایران در آبادان وجود ندارد و آنها همه چیز را برای ورود ما مهیا کرده اند.»
سرهنگ کهتری و نیروهایش  آرزوی سردار قادسیه را نقش بر آب کرده بودند. گویی که این شعر مصداق عینی یافته بود:

هر بیشه گمان مبر که خالیست --- شاید که پلنگ خفته باشد

نیروهای عراقی یک بار دیگر هم برای عبور از پلی که روی بهمن شیر نصب کرده بودند، تلاش کردند که با هوشیاری و پایمردی سرهنگ و مردان وفادارش راه به جایی نبردند و با تحمل تلفات و خسارات فراوان عقب نشستند.
نهم آبان را بسیاری از کارشناسان نظامی، نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق می دانند. از این روز به بعد بود که عراق از حالت تهاجمی و پیشروی بی وقفه باز ماند و حالت دفاعی به خود گرفت. ارتش عراق از این ضربه کاری کمر راست نکرد. خواسته صدام این بود که آبادان را تصرف کند. اگر این اتفاق رخ می داد، کسی نمی دانست که بعد از آن چه می شد. با سقوط آبادان، خرمهشر و ماهشهر و به دنبال آن خوزستان از دست می رفت.

عبور از بهمن شیر

با عقب نشینی دشمن، گردان 153 مواضعش را در حاشیه رودخانه مستحکم کرد. گروه شناسایی اعزامی گردان که به آن سوی رودخانه رفته بود، خبر آورد که عراقیها از ترس عبور نیروهای ایرانی از رودخانه، سنگرهایشان را تخلیه کرده و در فاصله زیادی از رودخانه مستقر شده اند. سرهنگ با آگاهی از این خبر، تعدادی قایق فراهم کرد و از شامگاه همان روز نیروهایش را به سرعت از بهمن شیر عبور داد و در سنگرهای ایجاد شده توسط دشمن در آن سوی رودخانه و در نزدیکترین موضع به دشمن  مستقر ساخت. او سنگرهای زیادی را در کنارشان دید که خالی مانده بود. پیکی را به ذوالفقاریه فرستاد و از ستاد نیروهای مردمی خواست که تعدادی از نیروهای ژاندارمری و نیروهای مردمی را به این سوی رودخانه اعزام کند.
موقعیت گردان در جنوب غربی بهمن شیر تثبیت شده بود. سرهنگ شبها را در یک سنگر کالیبر 50 در کنار سربازها می نشست و هر لحظه با بی سیم با سنگرهای دیگر ارتباط می گرفت و خسته نباشید می گفت. روزها هم یک موشک انداز آرپی جی به دست می گرفت و با کمکهایش سنگر به سنگر به نیروهایش سر می زد و حال آنها را می پرسید. اگر بچه ها برای چند ساعت صدایش را نمی شنیدند، نگرانش می شدند و بی تابی می کردند.
آفتاب صورتش را سوزانده و ظاهرش را تغییر داده بود. پنجاه و پنج روز بود که در کنار آب زندگی می کرد، اما نتوانسته بود تنی به آب بزند. پاهایش آن قدر در پوتین مانده بود که وقتی بیرون می آورد به گوشتی می ماند که در آب جوش انداخته شده باشند. زخمهایش از ترکش خمپاره در اولین روز پیشروی، عفونی شده بود و درمانش مشکل.
روزی در سنگر دیده بانی بود که تانک دشمن موضع آنها را شناسایی و با شلیک گلوله ای آن موضع را منهدم کرد. سرهنگ زخمی شد و یکی از همراهانش شهید.
آوازه سرهنگ کهتری و نیروهای دلاور گردان 153 پیاده لشکر 77 خراسان چنان بین نیروهای دشمن ترس و وحشت ایجاد کرده بود که خواب را از چشمهای آنها ربوده بود. صدام برای سرش جایزه تعیین کرده و به منافقین اعلام کرده بود که هر کس سر کهتری را بیاورد، جایزه کلانی دریافت خواهد کرد.

ناجی آبادان

گروه زیادی از مردم آبادان وقتی خبر شکست دشمن را شنیدند، به خانه و کاشانه شان بازگشتند. خبر رشادت و مردانگی سرهنگ کهتری و گردان 153 در میان مردم قدرشناس آبادان دهان به دهان می گشت و هر وقت نام او را می شنیدند با احترام از او به عنوان «ناجی آبادان» نام می بردند. بسیاری از آبادانیها فرزندانشان را کهتر نامیدند. کسی در آبادان و خرمشهر نبود که نداند ناجی آبادان کسی جز سرهنگ منوچهر کهتری نیست. مردی که برای تحقق پیروزی، پنجاه و پنج روز بدون اینکه بتواند استراحت کافی کند و یا حتی آبی به بدنش بزند و در حالی که زخمهای فراوانی از ترکش خمپاره ها بر تنش نشسته بود، بی سیم به دست از این سنگر به آن سنگر و از این منطقه به آن منطقه می رفت.
سرهنگ کهتری بعدها در جریان عملیات ثامن الائمه (شکست حصر آبادان) و در سایر عرصه ها نیز منشاء خدمات فراوان شد.


ماجرای دریاقلی در یکی از دروس سال ششم ابتدایی انعکاس یافته است

هر چند که گفته اند گذر زمان، غبار فراموشی بر روی خاطره ها می نشاند، ولی در آبادان بعد از سه دهه هنوز هم نام و یاد ناجی آبادان دلها را به وجد می آورد. آنها وقتی در مقابل تندیس دریاقلی سورانی در شهر آبادان می ایستند، ناخواسته زمزمه می کنند: آیا قهرمان و ناجی آبادان به اندازه دریاقلی که فقط خبر نفوذ دشمن به ذوالفقاریه را به سرهنگ کهتری داده بود، جایگاه نداشت که نشانی از بزرگی او را در یکی از میدانهای آبادان به یادگار بگذارند.

/ 7 نظر / 11 بازدید
سیروس

جناب کاوه، «ناجی» به معنی «نجات یافته» است. گمانم منظور «منجی» (= نجات دهنده) بوده است.

اسکندر

خوشحالم از دلاورمردان ارتش ياد کرديد ..مرسي کاوه خان[لبخند]

امين

با عرض سلام ممنون مثل هميشه عالي! موفق باشيد...

فرشید

با عرض سلام وادب خدمت جناب کاوه از خواندن مطالب بسیار ارزشمندت بسیار لذت می برم آرزوی بهترین ها را برای شما دارم در ضمن مدتی است نمیشه نظر داد نمیدونم مشکل چیه البته من زیاد اهل نظر دادن نیستم ولی در حد یه خداقوت

علی

با سلام و تشکر به خاطر سایت خوبتون امروز توی اخبار اعلام شد که در راستای کمک های کشورهای خارجی به دولت عراق برای مبارزه با گروه های تروریستی تکفیری در شهرهای فلوجه و الرمادی، آمریکا یک محموله از موشک های هلفایر و تعدادی پهباد و روسیه تعدادی "هلیکوپتر ضد تروریست" به عراق تحویل داده است. میخواستم اگه امکان داره مطلبی در مورد هلیکوپترهای ضد تروریست قرار بدید. با تشکر

sorena

pas ma montazerim ya hagh[خداحافظ]

مهدی

دوست بزرگوار ، سپاسگزارم به خاطر اطلاعاتی که در وبلاگت گذاشتی . مخصوصا معرفی بزرگانی که از این مرز دفاع کردند و اسمشان در گذر زمان گم شده است .