سوخوهای 22 ایرانی

ماهنامه «Combat aircraft» به معنای هواگردهای رزمی یکی از نشریات تخصصی در حوزه هوانوردی نظامی است که از زمان آغاز به انتشار خود در 14 سال پیش، موضوعات هوانوردی نظامی در سراسر جهان را به صورت تخصصی تجزیه و تحلیل می‌کند.

گزارش از توان نیروی هوایی کشورهای مختلف، پوشش رزمایش‌های هوایی برگزار شده در جهان و انعکاس جدیدترین دستاوردها و اخبار هوانوردی نظامی به تفکیک مناطق مختلف دنیا از جمله بخش‌های مهم این مجله مشهور است. این مجله در حال حاضر پرفروش‌ترین نشریه در این حوزه در منطقه آمریکای شمالی به شمار می‌آید. این نشریه در شماره ژانویه 2014 خود به بررسی وضعیت ناوگان سوخوی 22 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

سوخوی 22 جنگنده بمب افکنی روسی است که از خانواده سوخوی 17 (در نامگذاری ناتو موسوم به Fitter) به شمار می رود. سوخوی 20 و سوخوی 22 دو گونه صادراتی از سوخوی 17 بود که به کشورهای مختلفی از جمله عراق صادر شد.

در این گزارش با اشاره به نحوه دستیابی کشورمان به جنگنده های سوخوی 22 آمده است: حداقل 6 فروند از این هواپیماها فرود سختی را در هنگام نشستن در ایران تجربه کرده و آسیبهای شدیدی را در بخش بدنه و سازه متحمل شدند. در ابتدا فرماندهی نیروی هوایی ارتش ایران این هواپیماها را به عنوان "میهمان " شناخته و به تکنسین های خود دستور داد تا تنها آنها را در شرایط مناسبی حفظ کنند.

بنا بر اعلام این نشریه غربی، پس از چند سال، علائم نیروی هوایی ایران روی بدنه سوخو 22 حک شده و تمام هواپیماها شماره سریال استاندارد نیروی هوایی ایران را دریافت کردند و استفاده از عبارت " M " به عنوان واژه میهمان پایان یافت.

«Combat aircraft» افزوده است که بعد از درخواستهای متعدد از طرف پرسنل و فرماندهان نیروی هوایی ایران، در نهایت فرماندهی نیروی هوایی ارتش با تغییر در وضعیت عملیاتی هواپیماهای عراقی موافقت کرده و در 1993 نیروی هوایی ایران ارزیابی تکنیکی، عملیاتی و رزمی پرنده های مذکور را آغاز کرد.

 این ماهنامه تخصصی با اشاره به اینکه تکنسین های سوخوی 24 نهاجا اولین تلاشها در این زمینه را به همراه کار بر روی دو فروند سوخوی آسیب دیده در پایگاه سوم شکاری همدان آغاز کردند، افزوده است که این تلاش های اولیه به دلیل عدم تخصص تکنسین های ایرانی بر روی سوخوی 22 و عدم وجود دستورالعمل های لازم ناموفق بود.

 

کابین سوخو 22

نویسنده گزارش مذکور با ادعای اینکه یک گروه از تکنسینهای اوکراینی پیشنهاد کردند که در ازای دریافت مبلغ 100 میلیون دلار سوخوی 22 را آماده کرده و متخصصین را برای تعمیر و نگهداری از این هواپیماها آموزش دهند، اضافه کرده است که به دلیل تاکید فرماندهی نهاجا برای عملیاتی شدن سوخوهای 22 ، بخش جهاد خودکفایی ماموریت یافت تا بدون کمک خارجی این هواپیماها را فعال کند. متخصصین ایران کار را در سال 1994 میلادی آغاز کرده و 10 فروند سوخوی 22 را آماده کردند اما نتیجه، برای نهاجا اطمینان بخش نبود.

دومین تلاش برای عملیاتی کردن فیترها

در ادامه گزارش «Combat aircraft» آمده است: در سال 2007 میلادی ، نیروی هوایی ارتش ایران به پایگاه های ششم و هفتم شکاری اجازه آغاز تعمیر اساسی بومی ناوگان سوخوی 24 و اف 4 ائی را داد. در سال 2008 در حالی که یک فروند سوخوی 24 برای اورهال انتخاب شده بود یک فروند سوخوی 22 مدل UM4K نیز برای بازیابی انتخاب شد. این هواپیما یک رنگ استتار 4 تایی استاندارد نیروی هوایی ایران را دریافت کرده و در پایگاه دوشان تپه در تهران موتور مدل AL-21F-3 این هواپیما نیز تحت تعمیر و بازبینی قرار گرفت.

"سپس نیروی هوایی ارتش تصمیم گرفت که قراردادی را با شرکتی که زیر مجموعه نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلابی اسلامی است به امضاء برساند. این شرکت با تجربه ترین ارگان در ایران بحث تعمیر اساسی هواگردهای روسی به شمار می آید و کیفیت کار این شرکت با تعمیر اساسی 5 فروند سوخوی 25 مدل K و سه فروند سوخوی 25 مدل UBK در سالهای 2011 و 2012 مشخص شد. "

  

این ماهنامه تخصصی افزوده است: دو فروند سوخوی 22 مدل UM4K و دو فروند سوخوی 22 مدل M4K به تاسیسات شرکت مذکور در تهران منتقل شد. دو فروند دیگر از این هواپیماها نیز در می 2013 از شیراز به تهران منتقل شد چراکه رساندن  سوخوهای 22 به توان کامل عملیاتی و استفاده نهاجا از این پرنده ها به عنوان نیروی تهاجمی بسیار مهم بود.

این نشریه در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به تحول اساسی این جنگنده افزوده است: در حال حاضر نهاجا دوره های پروازی با سوخوی 22 را برای خلبان سوخوی 24 و جنگنده های اف 7 قرار داده است و جهاد خودکفایی نهاجا در حال کار برای ساخت سیمیلاتور سوخوی 22 با استفاده از کابین یک فروند از سوخو که به پایگاه دوشان تپه منتقل شده بودند. 3 فروند از این هواپیماها که یکی از آنها در همدان فرودی سخت را تجربه کرده بود برای آزمایش و بازبینی به این پایگاه منتقل شده بودند.

بنا بر تحلیل نویسنده این گزارش با توجه به اینکه اکثر سوخوهای 22 سفر کرده به ایران با مخازن سوخت مدل PTB-800 و پرتاب گرهای سلاح خود به کشور وارد شدند. در آینده نزدیک تمام این هواپیماها می توانند از کلیه سلاح های هواپیماهای سوخوی 24 نیز استفاده کنند.

وی تاکید کرده است که سوخوهای 22 به موشکهای هوا به سطح هدایت لیزری و تلویزیونی Kh-29 ، Kh-25 به همراه موشکهای هوا به هوای R-60MK برای دفاع از خود و انواع بمب های سقوط آزاد و راکت انداز مجهز خواهد شد.

  

«Combat aircraft» در پایان گزارش خود تاکید کرده است که تمام سری اول سوخوهای 22 تا پایان سال 2015 بازیابی می شوند و امکان شکل دادن دوباره اسکادران 71 را ایجاد می کنند. گروه دوم و سوم سوخوهای 22 نیز تا سال 2020 آماده خواهند شد. تحویل اولین سوخوی 22 برای ژانویه 2014 برنامه ریزی شده و دومین فروند آنها نیز در ماه مارس تحویل می شود. این هواپیماها نیز در اسکادران 72 خدمت خواهند کرد.

________________________________________________________________

منبع: mashreghnews.ir

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امين

با عرض سلام و خسته نباشيد ممنون مقاله جالب بود موفق باشيد

محسن

سلام کاوه جان من هم با نظر سروش موافقم.چون اگه خدایی نکرده یک روز با ابر قدرت ها جنگمون بشه این هواپیماها هر چه قدر به درد صدام خورد به درد ما هم میخوره.عملیاتی کردنشون فقط اتلاف هزینه هست

masood

سلام ببینید دوستان جنگنده ی سوخو22 ار نظر سطح تکنولوژی یک مقدار از سوخو24 پایین تر هستش،تو چند سال اخیر روند آموزش خلبانان نهاجا بدین صورت بوده که خلبانان بعد از اتمام دوره های بونانزا و پی سی سون با توجه به صلاح ذید استاد خلبان خود برای آموزش های اصلی جنگی بین دو جنگنده F5 & F7 تقسیم می شدن،بعد از این دوره خلبانان اف5 تعدادی برای دوره اف14 و تعدادی اف4 و بعضی هم همان اف5 باقی می ماندند. خلبانان اف7 بدین صورت که تعدادی میگ29 و تعدادی سوخو24. اکنون نهاجا بدین نتیجه رسیده که خلبان هایی که قراره برای سوخو24 انتخاب گردند ابتدا کاملا با سوخو22 کارکشته گردند بعد وارد تایپ سوخو24 بشوند.به این صورت هم خلبان های سوخو24 ماهرتر می شوند هم سوخو24 ها دیرتر به زمان اورهال اساسی می رسند! مطمئن باشید پرسنل نهاجا اندازه شما دوستان اطلاعات دارند و می دانند که با سوخو22 نمی شود اف22 شکار کرد!!!! و فقط و فقط کاربرد سوخو22 ها در ایران آموزش خلبانان خواهد بود و بس...

علي كدخدايي

سلام كاوه‌ جان بنده مقايسه نكردم بلكه عرض كردم اگر در سيستم‌هاي راداري و الكترونيك ان بازنگري اساسي شود چه بسا بتواند f35را هم بزنه مثل انهدام ميگ 25 توسط f5ايراني . بنده هم ميدونم قياسي مع الفارق است امام گفتم اگر.... به هرحال آب دريا را اگر نتوان كشيد هم بقدر تشنگي بايد چشيد . ما سازنده جنگنده نيستيم و نخواهيم بود (به اين زودي‌ها) اما مي‌توانيم با نبوغ متخصصين داخلي كارهايي را انجام دهيم كه ديگر مردمان از ديگر كشورها نمي توانند خوابشو هم ببينند به هر حال ما ايراني هستيم و ايراني يعني هوش،نبوغ و درايت بقول رسول مهر و دوستي (ص) كه فرمودند: دانش اگر در ثريا باشد مرداني از سرزمين پارس(ايران) به آن دست خواهند يافت ما مي توانيم مي توانيم مي توانيم دهه فجر نيز مباركباد يا علي و خدا نگهدار

امیر

درود به نظر بنده خودکفایی خیلی خوبه ولی اگر در مواردی از کسانی که در این زمینه ها سررشته دارن کمک گرفته بشه علاوه بر اینکه روند کار را تسریع میبخشه باعث کارآموزی و علم آموزی نفرات خودی هم میشه. الان نگاه کنید کره ای ها(جنوبی) کجا هستن؟و خدا میدونه تا کجا پیش میرن؟! چه اشکالی داره آدم از کسی که در زمینه ای دانش داره کمک بگیره. چه اشکالی داره یه دانش آموز از رفیقش یا از همکلاسیش بخواد که تو درساش بهش کمک کنه؟ الان کمپانی هیوندای داره با افتخار میگه که ما داریم از آلمانی ها کمک میگیریم چه در زمینه های فنی چه در بخش طراحی. تا 10 سال دیگه کشور ترکیه تبدیل میشه به یکی از 10 قدرت اقتصادی دنیا خود کفایی خوبه ولی تعصب نه با سپاس فراوان

محمد ابراهیم

سلام مطلب خوبت به کنار ، شعری که گفتی معرکه بود به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

علي كدخدايي

سلام كاوه جان لطف فرمائيد در صورتيكه به اطلاعات موثق دسترسي داريد از اورهال و تغييرات اساسي در جنگنده‌هاي اف4 ايران مطلبي رو درج نمائيد ظاهرا عزيزان IRIAF بصورت چراغ خاموش دارند اين شبح پير را جوان مي‌كنند . البته تا اونجا كه بنده فهميدم كابين ان دچار تغييراتي شده اما مطلب را بصورت رسمي پيدا نكردم . مثلا جايي خواندم سيستم HUD اين جنگنده با تجهيزات ساخت صاايران جايگزين شده آيا صحت دارد؟

ايرج

سلام لطفا بدون در نظر گرفتن مسائل سياسي و تعصب در مورد غائله ظفار كه توسط ارتش ايران سركوب شد مطلب بگذاريد تشكر

بی نام

دست درد نکنه

آرش

خواستن كلاس بزارن زورشون به رنگ آميزي رسيده