آشنایی با پنج هواپیمای مخصوص عملیات ضد چریکی

شاید وقتی نام هواپیماهای سبک ملخی به گوشمان می خورد یاد هواپیماهای سمپاش یا تفریحی می افتیم که می توانند کارهای ساده ای را انجام می دهند، اما نسل جدید هواپیماهای ملخی و سبک، اکنون نقش یک جنگنده موثر را برای ارتشهای برخی کشورها ایفا می کنند.

 

مقدمه

نیروهای چریک و شوروشی که به صورت غیر کلاسیک مبارزه می کنند همواره برای ارتش های جهان مسئله ساز بوده اند. مقابله با این نیروها در بسیاری از موارد مشکل بوده و با تلفات و خسارات سنگین برای نیروهای مهاجم به همراه بوده است. حملات هوایی بر علیه نیروهای چریکی نیز یکی دیگر از مسائل مهم در این بخش است.

با ورود هواپیماهای جت به عرصه آسمان و افزایش سرعت و ارتفاع پروازی، هدف قرار دادن نیروهای چریکی با پرنده ها سخت و سخت تر شد. استفاده از مهمات هدایت شونده به همراه این هواپیماها نیز هزینه های عملیاتی را شدیدا افزایش داده و در دراز مدت باعث فشار به اقتصاد کشور مورد نظر می شود.

اما طراحان سلاح در جهان چند راه را برای حل این مسئله ارائه دادند. یکی بحث استفاده از بالگردها بود و با پیشرفتهای اخیر بحث استفاده از پرنده های بدون سرنشین مسلح بر ضد این نیروهای شورشی، اما یکی از راههایی که در این بخش استفاده شده و شاید برای بسیاری از مخاطبان ایرانی شناخته نشده باشد بحث استفاده از هواپیماهای توربوپراپ در نقش ضد چریک بوده است.

تعداد زیادی از پرنده های موجود در این کلاس که امروزه در نیروهای هوایی جهان برای مقاصد آموزشی استفاده می شوند برای این نقش تغییر یافته و امروزه بخش ثابتی از نیروهای هوایی دنیا را تشکیل می دهند. این پرنده ها با اندازه ای کوچکتر و سرعت پایین تر با انواع سلاح های هدایت شونده و غیر هدایت شونده بعلاوه توپ و تیربار مسلح شده و می توانند به خوبی نقش مورد نظر را ایفا کنند. در این مطلب با 5 گونه از این هواپیماها آشنا می شویم.

EMB 314 Super Tucano

اولین هواپیما یک پرنده برزیلی است که در مبارزه با نیروی های چریکی و قاچاقچیان مواد مخدر در منطقه آمریکای لاتین خوش درخشیده است. هواپیمای سوپر توکانو ساخت شرکت امبرائر برزیل بوده و در حقیقت نمونه پیشرفته تر هواپیمای توکانو می باشد.

این هواپیما به عنوان نمونه پیشرفته تر هواپیما EMB-312 Tucano ساخته شده و برای ماموریتهایی مثل آموزش خلبانی، گشت مرزی و عملیات ضد شورشی به کار می رود. این هواپیما از لحاظ سامانه های الکترونیکی بسیار پیشرفته بوده و می توان سطح سامانه های ایویونیک آن را در حد جنگنده های نسل 4 الی 4.5 قلمداد کرد.

 

 سوپر توکانو می تواند مانورهایی تا حد +7 الی -3.5 جی را به انجام برساند و با سرعت بیشینه 590 کیلومتر در ساعت پرواز کند. سقف پروازی آن 10 کیلومتر و شعاع رزمی آن 550 کیلومتر است.این هواپیما از یک موتور توربوپراپ به قدرت 1600 اسب بخار نیرو می گیرد.

این هواپیما به سامانه هایی مثل مسافت سنج لیزری، نمایشگرهای صفحه تخت کریستال مایع در درون کابین، سامانه مکان یابی جی پی اس و لینک انتقال داده مجهز است. در بخش تسلیحات سوپر توکانو به دو قبضه مسلسل 12.7 میلی متری در درون بدنه مجهز است و می تواند انواع مسلسل های 7.62 و 12.7 میلی متری و یا توپ 20 میلی متری را در زیر بدنه حمل کند.

موشک هوا به سطح ماوریک، بمب هدایت لیزری Paveway II ، راکتهای هوا به سطح 70 میلی متری به همراه موشک های هوا به هوای فروسرخ مثل سری AIM-9 از جمله تسلیحات قابل حمل توسط این هواپیما می باشد.

سوپر توکانو تاکنون به 10 کشور مثل شیلی، کلمبیا، اندونزی و سنگال صادر شده است. این هواپیما به شکل وسیعی توسط نیروی هوایی کلمبیا بر ضد قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین جدایی طلبان "فارک" به کار رفته است.

AT-802U

شاید جالب ترین هواپیما در لیست پنجگانه ما این پرنده آمریکایی باشد که در ابتدا به عنوان یک هواپیمای سمپاشی طراحی و ساخته شده و امروزه مدل مسلح شده آن قادر است نیروهای شورشی را به شکل موثری از بین ببرد. هواپیمای AT-802 در ابتدا به عنوان یک هواپیمای سمپاش برای استفاده در امور کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به افزایش درخواست ها برای یک هواپیمای سبک ضد شورش ، مدل AT-802U با قابلیت حمل محموله تسلیحاتی به وزن 4100 کیلوگرم معرفی شد.

 

 در این مدل بدنه تقویت شده و از شیشه های ضد گلوله استفاده شده است. دو قبضه مسلسل سه لوله GAU-19 ، هشت فروند موشک هلفایر، یک یا دو بمب هدایت لیزری و راکتهای 2.75 اینچی تسلیحاتی هستند که این هواپیما قابلیت حمل آن را دارد. آمریکا از این گونه مسلح در عملیاتهای ضد قاچاقچیان مواد مخدر در آمریکایی جنوبی استفاده کرده است. همچنین 10 فروند از این مدل مسلح شده به امارات صادر شده است.

این هواپیما از یک موتور توربوپراپ به قدرت 1600 اسب بخار بهره می برد و می تواند با سرعت 370 کیلومتر بر ساعت پرواز کند. برد این هواپیما 2900 کیلومتر و ارتفاع پروازی آن 7 کیلومتر است.
 
PC-21

هواپیماهای آموزشی سری PC ساخت شرکت Pilatus Aircraft در کشور سوئیس را بدون شک می توان از جمله موفق ترین طرح ها در زمینه آموزش خلبانی دانست. گونه هایی مثل PC-7 و PC-9 این هواپیما پیش از این در بازار جهانی پرنده های آموزشی بسیار موفق عمل کرده و به بسیاری از کشورهای جهان صادر شده اند.

اما PC-21 آخرین مدل از این خانواده است که در اصل به منظور آموزش خلبان جنگنده های پیشرفته نسل 4.5 و 5 طراحی و ساخته شده است. در کابین این هواپیمای آموزشی از نمایشگرهای MFD استفاده شده و شبیه سازی حداکثری به کابین جنگنده های پیشرفته وجود دارد.

 

 نیروی مورد نیاز این هواپیما از یک دستگاه موتور توربوپراپ با قدرت 1600 اسب بخار تامین می شود که سرعت بیشینه ای در حدود 685 کیلومتر در ساعت را برای این هواپیما فراهم می کند. برد این هواپیما 1300 کیلومتر و ارتفاع پروازی آن در حدود 11 کیلومتر است.

این هواپیما به غیر از نیروی هوایی سوئیس ، در قطر ، امارات متحده عربی ، عربستان و سنگاپور خدمت می کند. اما در بحث پشتیبانی نزدیک هوایی و حمل سلاح هواپیمای PC-21 دارای 5 جایگاه در زیر بال و بدنه است و قادر است محموله های گوناگونی هوا به سطح تا سقف وزنی 1150 کیلوگرم را حمل کند.

TAI Hürkuş

هواپیمای بعدی در لیست ما ساخت صنایع هوایی ترکیه است و در اصل برای امر آموزش مقدماتی خلبانی طراحی و ساخته شده است. این هواپیمای ملخی از یک موتور با توان 1600 اسب بخار نیرو گرفته و می تواند با بیشینه سرعت 574 کیلومتر در ساعت پرواز کند. سقف پروازی این هواپیما 10 کیلومتر و برد پروازی آن 1478 کیلومتر است.

اما مدل C این هواپیما گونه مسلح آن است که به منظور انجام عملیات های ضد شورش و پشتیبانی نزدیک طراحی شده است. ارتش ترکیه تمایل خود را برای خرید این پرنده اعلام کرده و احتمالا قصد دارد از آن برای پشتیبانی از عملیات بالگردهای خود بهره ببرد.

 

 در این مدل هواپیما توان حمل محموله تسلیحاتی به وزن 1500 کیلوگرم را دارد. این محموله شامل غلاف مسلسل های 12.7 میلی متری و یا توپ 20 میلی متری ، موشک ضد تانک UMTAS  ساخت ترکیه، راکتهای 2.75 اینچی و بمب های سری ام کا 81 و 82 می باشد. همچنین سامانه شناسایی فرو سرخ نیر بر روی این گونه نصب خواهد شد.

KA-1

آخرین هواپیما در لیست ما توسط صنایع هوایی کره جنوبی ساخته شده است و موفقیت ایی نیز در بازار صادرات به دست آورده است. از سال 1999 میلادی تا به امروز بیش از 175 فروند از این هواپیما ساخته شده و به غیر از نیروی هوایی کره جنوبی به اندونزی، ترکیه و پرو صادر شده است.

 

 این هواپیما با یک موتور توربوپراپ به قدرت 950 اسب بخار مجهز شده و می تواند با سرعت 547 کیلومتر بر ساعت پرواز کند. برد پروازی این هواپیما در حدود 1300 کیلومتر و ارتفاع پروازی آن 11 کیلومتر است.

تسلیحات قابل نصب بروی این هواپیما عبارت اند از مسلسل 12.7 میلی متری ، موشک هوا به هوای AIM-9 ، پرتابگرهای راکت و همچنین بمب های سقوط آزاد. در مدل صادراتی به ترکیه یک سامانه شناسایی فروسرخ نیز بر روی این هواپیما نصب شده است.

_________________________________________________________________

منبع: mashreghnews.ir

/ 15 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
darya irani

درود خوبی ؟ خدا قوت اتفاق بسیار خوشایندی پیش امد با درج یک پست در رسانه گنج جنگ دو دوست بعد از 40 سال همدیگر را پیدا کردند یک خلبان شکاری با دوست و همکلاسی قدیمی اش در آبادان شما و خوانندگان عزیزتان به این شادی شریک هستید http://ganjejang.mihanblog.com/post/146

هامون

سلام دوست عزیز و نازنین من خوبی آدرس وبلاگم از www.systuny.blogfa.com به www.sistaniran.blogfa.com تغییرکرد لطفا تو لینک وبلاگتون تغییرش بدین ممنونم منتظر نظرات خوب و زیبای شما هستم .شب خوش

ایرج

سلام خسته نباشید فارغ از مسائل سیاسی در صورت امکان گروه های شورشی مهم دنیا را معرفی نمایید بخصوص آنهایی که دیگه وجود ندارند مثل یونیتا یا پولیساریو.... در مورد جنگ ویتنام هم توضیح و مطالب کمی در وب می باشد .. تشکر

امیر

درود چرا ارتش از این هواپیماها برای تامین امنیت مرزهای شرقی استفاده نمیکنه؟ اگه میشه یه توضیحی هم درباره نیروی هوایی عراق بدید لطفا که چه بلایی سر اون همه هواپیما اومده که الان نمیتونن با داعش مقابله کنند؟یا اینکه مجبور شدن برن هواپیماهای خاک خورده 50 سال پیش روسیه رو خریداری کنند؟ سپاس فراوان

آرش

سلام كاوه جان ياد فيلم اسكادران عشق و هواپيماي M-18 افتادم ! جالب است كه چهار هواپيماي ابتداي ليست همه داراي قدرت موتور 1600 اسب هستند

آرش

كاوه جان حرف ما رو قبول نداري ! M-18 بود ديگه ، حتي تو فيلم دنياي وارونه هم هواپيماي M-18 بود

فرامرز

سقوط جنگنده F4 در شیراز فرمانده ارشد نظامی منطقه فارس و کهکیلویه و بویراحمد، خبر سقوط یک فروند جنگنده در اطراف شیراز را تأیید کرد و گفت: این هواپیما از نوع جنگنده F4 بوده است. امیر سرتیپ حسین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، اظهار کرد: هواپیمای F4، دقایقی پس از پرواز از پایگاه هوایی شهید دوران در شیراز، به دلایلی در منطقه دریاچه بختگان سقوط کرده است. وی با بیان اینکه "دلیل سقوط این هواپیما هنوز مشخص نیست"، گفت: دلایل موضوع پس از دریافت و بررسی نتایج کارشناسی، منتشر خواهد شد. این فرمانده نظامی همچنین خبر شهادت دو سرنشین این هواپیما را تأیید کرد. این جنگنده حوالی ظهر امروز در حوالی دریاچه بختگان شیراز سقوط کرد و به گفته امیر سرتیپ محمدی، از این نوع جنگنده به‌منظور آموزش‌های هوایی نیز استفاده می‌شود. http://isna.ir/fa/news/93042414407

فرامرز

پزشکی قانونی استان فارس اسامی شهدای حادثه سقوط هواپیمای آموزشی در این استان را اعلام کرد. به گزارش مهر، بر اساس اعلام پزشکی قانونی استان فارس سرهنگ سعید ذوالفقاری و سروان یاسر محمدیان در این حادثه شهید شدند. بر اساس گزارش مهر یک فروند هواپیمای آموزشی پیش از ظهر امروز سه شنبه در هنگام آموزش سقوط کرده و دلایل سقوط آن نیز در دست بررسی است. در این سقوط خلبان و کمک خلبان شهید شدند. http://www.asriran.com/fa/news/346104

علی شریعتی

سلام. وبلاگ خوبی داری همینطور اطلاعات زیادی در مورد جنگنده ها. لینک شدی... به وبلاگم سر بزن یا حق.

امیر

درود متاسفانه باز هم سقوط هواپیما چند روز پیش اطراف شیراز و حالا دوباره هواپیمایی مالزی!!!!! هواپیمای مسافری با حدود 300 نفر مسافر و خدمه در مرز اوکراین و روسیه سقوط کرد