آشنایی با سامانه پدافند هوایی رولند

موشک رولند یک سیستم پدافند موشکی کوتاه برد زمین به هوا محصول آلمان و فرانسه است.

تا به حال مدلهای مختلفی از سامانه موشکی رولند ساخته شده است که معروفترین آنها عبارتند از:

رولند-1 که کنترل و هدایت آن به صورت دستی و چشمی می باشدو در 1977 وارد خدمت شد.

رولند-2 که سیستم کنترل و هدایت آن کاملا راداری و خودکار است و در 1981 وارد خدمت شد.

رولند- 3 با برد بیشتر و سر جنگی بزرگتر در سال 1988 وارد خدمت شد.

رولند ساخت آمریکا (American Roland): در اصل ترکیبی از رولند-2 با یک رادار جستجوی آمریکایی با برد بیشتر نسبت به نمونه اصلی است.

 

تاریخچه

توسعه سیستم پدافندی رولند در سال 1964 به عنوان یک طرح مشترک میان Aérospatiale فرانسه و MBB آلمان آغاز شد که بعدا هر دو در قالب شرکتی با نام Euromissile این طرح و طرحهای دیگر موشکی را دنبال کردند.

اولین نسخه موشک پدافندی زمین به هوای رولند در ژوئن 1968 با موفقیت شلیک شد. گرچه یک نمونه از رولند در سال 1970 با برد بیشتر و قابلیت کاربری در تمام شرایط آب و هوایی طراحی شد، اما سرانجام رولند برای شرایط جوی صاف در سال 1977 وارد خدمت در ارتش فرانسه شد و  بعدا با مدلی که با همه شرایط جوی سازگار بود (یعنی رولند 2) جایگزین شد. رولند سیستم پدافندی جمع و جوری است که قابلیت حمل توسط خودرو آن را به صورت پرتابل در می آورد.

 

 
رولند-2 سوار بر روی شاسی خودرو AMX-30
 
 
 
موشک رولند از یک لانچر لوله ای شکل شلیک می شود. موتور موشک از سوخت جامد استفاده می کند. بعد از شلیک باله های کوچک صلیبی شکل موشک باز می شوند. بعد از آن باله ها ثابت می شوند و رولند از آن به بعد توسط پره هایی کنترل می شوند. 

موشک رولند توسط یک سیستم نیمه اتوماتیکر ادیویی هدفگیری در راستای خط دید کنترل و به سمت هدف هدایت  و پس از رسیدن به هدف سر جنگی 6.5 کیلوگرمی انفجاری آن منفجر می شود.

اساسا دو نگارش از موشک رولند وجود داشت. در هردو نگارش اهداف با نزدیک شدن به برد 16 کیلومتری رادار پالس داپلر رولند ردیابی و به محض شناسایی هدف وسیله نقیله ای که رولند را حمل میک ند متوقف می شود و اهرم لوله موشک را به سمت هدف تغییر می دهد و شلیک می کند.

در شرایط جوی مساعد اپراتور رولند 1 هدف را در یک دید بصری ردیابی میکند و به محض اینکه هدف به فاصله 8000 متری برسد شلیک می کند. حداقل برد در این مورد 500 متر است. در چنین شرایطی اپراتور مجبور هست که هدف را صورت چشمی دنبال و مسیر موشک را برای شلیک تعیین کند. کاربر می تواند سیستم مادون قرمز موشک را فعال و همچنین با کنترل رادیویی مناسب زمان انفجار کلاهک را تعیین کند.
 

رولند-2 سوار بر روی شاسی خودرو Marder
 

 
رولند 2 احتیاج به هیچ اپراتوری ندارد و صورت خودکار عمل می کند. اطلاعات هدف از یک رادار ردیابی مخصوص به دست می آید. پس از شناسایی و تشخیص در برد بودن هدف، سیستم موشک را به سمت هدف هدایت می کند. رولند 2 می تواند از فاصله 20 متر تا 5500 متر رهگیری کند. 

برنامه ارتش آمریکا در مورد رولند در سال 1974 شروع شد، زمانی که نیروی زمینی تمایل داشت یک سیستم پدافندی کوتاه برد داشته باشد. بعدا مجوز ساخت رولند 2 در ژانویه 1975 به شرکت آمریکایی Hughes داده شد. موشک تحت لیسانس توسط بوئینگ و Hughes ساخته شد و نام XMIM*115A را به خود گرفت. با سازگار کردن سیستم امریکایی با موشک پدافندی رولند رادار ردیابی هدف جدیدی طراحی شد که برد آن بیشتر و در مقابل امواج مزاحم مقاومتر بود.
ارتش امریکا رولند را بیشتر بر روی شاسی M109 استفاده می کرد اما بعدا از شاسی M812 A1 که یک ماشین 5 تنی بود استفاده شد. با توجه به ساخت موشک رولند 2 در آمریکا و اروپا، این موشک هم از لانچرهای اروپایی و هم از لانچرهای آمریکایی مشابه قابل پرتاب است. اولین شلیک XMIM-115A امریکایی در فوریه 1978 انجام شد.


 

رولند-2 سوار بر روی شاسی کامیون Xmim-115
 

ارتش ایلات متحده امریکا بعد از ارزیابی و مطالع بر روی این سیستم پدافندی مدل دیگری از آن را تولید کرد که در مقیاس عملیاتی مورد استفاده قرار نگرفت. رولند یکی از معدود سامانه های موشکی خارجی است که برای ارتش ایالات متحده خریداری شده است.

این موشک غیر از آمریکا و اروپا در کشورهای دیگری در منطقه آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا نیز مورد استفاده قرار گرفت. گفته می شود که یک موشک عراقی رولند موفق به سرنگونی یک هواپیمای آ-10 تاندربولت 2 در آغاز جنگ عراق شد هر چند که این ادعا تایید نشده است. تکخال نیروی هوایی ایران، عباس دوران، نیز توسط یک موشک رولند بر فراز بغداد مورد اصابت قرار گرفت.
 

 


مشخصات موشک رولند:


موتور: سوخت جامد دو مرحله ای
وزن: 67کیلوگرم
طول:2.4 متر
سرعت: 1.6 ماخ
برد: 8000 متر
ارتفاع پرواز: 5500متر
سرجنگی: 6.5 کیلوگرم ماده با قابلیت انفجاری بالا
هدایت: ردگیری راداری
تعداد خدمه: سه نفر
تعداد موشک قابل بارگذاری بر روی ماشین حامل: 2عدد 
برد شناسایی هدف:16500متر (توسط رادار مربوطه)
حداکثر زمان واکنش پس از شناسایی هدف: 4-10 ثانیه
حداکثر زمان پرواز موشک:1.بلافاصله پس از شلیک:8-10 ثانیه 2.هنگام پرواز به سوی هدف:2-6 ثانیه
زمان بارگذاری مجدد: تقریبا 10 ثانیه
احتمال اصابت به هدف:80%
ردگیری وکنترل موشک: توسط امواج رادیویی RF SACLOS or CLOS
رادار:زیمنس یا تامسون 
 مدت زمان جابه جایی و نصب:3 دقیقه
 
شاسی حامل:
AMX-30
Marder 
Xmim-115
و یا می تواند روی زمین نصب شود.
 
برای رولند-2 سه حالت برای تشخیص اهداف میتواند وجود داشته باشد:
1-مادون قرمز
2-حالت راداری
3-حالت دستی رولند-2 قابلیت تشخیص اهداف دوست و دشمن را دارد.
 

 
کاربران:

 آرژانتین   
 برزیل   
 فرانسه   
 آلمان
 عراق 
 نیجریه   
 قطر   
 اسلوونی   
 اسپانیا 
 ایالات متحده آمریکا (قبلا توسط گارد ملی ارتش آمریکا استفاده می شد)
 ونزوئلا

_____________________________________________________________

منابع:

padafandi.lxb.ir

 moka74.blogfa.com

/ 4 نظر / 10 بازدید
امين

سلام ممنون واقعا سلاح جالبي هستش!!! دست شما درد نكنه... موفق باشيد،خدانگهدار

ایرج

لطفا در مورد سامانه میلان هم مطلب بگذارید

اوستن

مثل همیشه عالی - مرسی

جلالي

جالب بود كاوه جان فكر ميكنم اين موشك در جنگ 8 ساله كابوس بدتري بوده براي خلبانان ايران نسبت به سامانه هاي سام 2 و 3 و 6 درسته يا نه؟؟؟